Talant Dujszebajew trenerem Vive Targi Kielce! Bogdan Wenta menedżerem klubu

Sensacyjna zmiana w Vive Targi Kielce. Pochodzący z Kirgistanu Talant Dujsebajew został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce. Dotychczasowy szkoleniowiec Bogdan Wenta został menedżerem klubu.
Te zupełnie niespodziewane wiadomości przekazał w środowe południe na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezes Vive Targi Kielce Bertus Servaas. O tym, że niespełna 46-letni Dujszebajew może być szkoleniowcem kieleckiej siódemki, mówiło się już w ubiegłym roku, gdy kończył się pięcioletni kontrakt Wencie. W kwietniu ubiegłego roku "Wentyl" podpisał jednak nową pięcioletnią umowę i wydawało się, że w najbliższym czasie na tej funkcji nie będzie już zmian. Tym bardziej, że sezon 2012/2013 zakończył zdobyciem czwartego mistrzostwa Polski, piątego Pucharu oraz przede wszystkim - historycznym awansem do Final Four Ligi Mistrzów. W tym sezonie Wencie i jego drużynie nie wiodło się już tak dobrze. Co prawda w polskiej ekstraklasie Vive Targi Kielce ma komplet trzynastu zwycięstw na koncie, to w fazie grupowej Champions League przeżywało prawdziwą huśtawkę nastrojów - od euforii po zwycięstwie nad jednym z głównych faworytów rozgrywek niemieckim THW Kiel, po dużych rozczarowaniach - czyli dwóch porażkach z duńskim KIF Kolding oraz francuską Dunkierką.

Słabsze wyniki mogły mieć wpływ na decyzję Servaasa, ale on sam zaprzecza takiemu stwierdzeniu. - Oczywiście każdy będzie mógł sobie teraz powiedzieć, że przegraliśmy trzy mecze, gramy słabo więc zmieniamy trenera. Wyniki nie miały jednak na to wpływu, bo z Talantem rozmawialiśmy już od dłuższego czasu, jeszcze jak prowadził Atletico Madryt - wyjaśnia holenderski sternik Vive Targi Kielce.

Dlaczego zatem teraz zdecydował się podpisać z Dujszebajewem umowę? - Walczyły o niego tak potężne kluby jak mający olbrzymie pieniądze Paris Saint Germain czy aktualny zwycięzca Ligi Mistrzów HSV Hamburg. Musieliśmy działać szybko, bo bałem się, że przegramy tą wojnę. PSG ma jednak trochę większe pieniądze niż my (śmiech). Jestem bardzo szczęśliwy, że Talant zgodził się na podpisanie umowy, bo podobnie jak Bogdana, uważam go za jednego z najlepszych trenerów świata. Oczywiście to pewne ryzyko, bo robimy to w połowie sezonu, ale całe życie to ryzyko. Kto nie podejmuje decyzji, ten nie robi błędów. My jako zarząd stoimy w 100 procentach za taką decyzją - dodał Servaas.

Nowy szkoleniowiec przyjedzie do Kielc na początku przyszłego tygodnia a 20 stycznia ma po raz pierwszy poprowadzić trening zespołu. Podpisze 3,5-letni kontrakt - do końca czerwca 2017 roku.

Co o tej zmianie sądzi sam Wenta? - Taki nowy wiatr, nowe spojrzenie bardzo przyda się zespołowi. Doskonale znam Talanta, już jako zawodnik był świetny, wybierany był przecież na najlepszego na świecie. W swojej karierze zawodniczej i trenerskiej osiągnął praktycznie wszystko. Przejmuje dobry klub z klasowymi zawodnikami i chyba jak najbardziej może wykrzesać jeszcze więcej - przyznaje były selekcjoner reprezentacji Polski.

Bogdan Wenta nie rozstaje się z kieleckim klubem - przez najbliższe 3,5 roku ma być menedżerem Vive Targi Kielce. - Znając charyzmę Bogdana i jego popularność jaką ma w Polsce, klubowemu marketingowi otworzy nowe drzwi. Na razie Bogdan ma wątpliwości, co do swojej nowej roli, ale myślę, że za trzy, cztery miesiące przekona się do niej - stwierdził Servaas. Sam zainteresowany potwierdza wątpliwości. - Jestem bardzo ciekaw tej nowej roli. Traktuję ją jako następny krok w swoim rozwoju i tak do tego będę podchodził. Z tego co rozmawiałem z Bertem, nie będzie łatwo, ale mam nadzieję, że podołam zadaniu. Jeśli nie, to wtedy okaże się, że jednak tylko klepanie piłki było najlepsze (śmiech) - zaznacza Wenta.

Sylwetka Talanta Dujszebajewa

Dujszebajew urodził się 2 czerwca 1968 roku w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Mierząc zaledwie 183 cm wzrostu był kapitalnym środkowym rozgrywającym, jest jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy ręcznych w historii. Z reprezentacją Wspólnoty Niepodległych Państw, czyli następcy dawnego ZSRR, w 1992 roku zdobył w Barcelonie złoto olimpijskie, a rok później został mistrzem świata. Po przyjęciu hiszpańskiego obywatelstwa z kadrą tego kraju zdobył dwa brązowe medal igrzysk olimpijskich, mistrzostwo świata, srebrny i brązowy medal mistrzostw Europy. Klubowych sukcesów ma co nie miara, m.in. trzy razy wygrał Ligę Mistrzów. W 1994 i 1996 roku wybierano go najlepszym piłkarzem ręcznym świata.

Karierę zawodniczą zakończył w 2007 roku w Ciudad Real i od razu został trenerem tej hiszpańskiej drużyny. W kolejnych dwóch sezonach - już jako trener - wygrał z nią mistrzostwo Hiszpanii i Ligę Mistrzów. W połowie 2011 roku, ze względu na finansowe tarapaty, Ciudad Real przeprowadził się do Madrytu zmieniając nazwę na Atletico. Rok później dotarł jeszcze do finału Ligi Mistrzów, ale w połowie ubiegłego roku sekcja piłki ręcznej tego klubu ogłosiła bankructwo. Graczem Vive Targi Kielce został wówczas jeden z najlepszych kołowych świata, Hiszpan Julen Aginagalde, występujący wcześniej w Atletico.

Coraz większą karierę na europejskich arenach robi też Alex Dujszebajew, nieco pond 21-letni syn Talanta. Teraz jest rozgrywającym macedońskiego Vardaru Skopje, trafił też do reprezentacji Hiszpanii na rozpoczynające się w niedzielę w Danii mistrzostwa Europy.