Warto spojrzeć na... Wojciech Gumiński, czyli przyszłość kadry na Euro 2016

To już teraz jest jeden z najlepszych skrzydłowych w kraju. Nic zatem dziwnego, że trenerzy reprezentacji biorą go pod uwagę pod kątem składu na mistrzostwa Europy w 2016 roku - mówi trener Zagłębia Dariusz Bobrek o swojej wiodącej postaci Wojciechu Gumińskim
"Lewoskrzydłowy Zagłębia Lubin być może będzie kolejnym wzmocnieniem nafciarzy przed nowym sezonem" - pisała płocka "Gazeta Wyborcza" w kwietniu ubiegłego roku. Działacze wicemistrza kraju rozmawiali wówczas z tym zawodnikiem, ale ostatecznie do transferu nie doszło.

24-latek (190 cm i 83 kg) to niezwykle utalentowany i bramkostrzelny szczypiornista. W sezonie 2010/11 w PGNiG Superlidze zdobył 119 bramek, z czego 87 goli grając w barwach GSPR Gorzów Wielkopolski, a 32 trafienia zaliczył już w Zagłębiu, do którego przeszedł w połowie sezonu. W kolejnych rozgrywkach polskiej ekstraklasy Gumiński również imponował skutecznością. W sezonie 2011/2012 w 28 spotkaniach zdobył 141 bramek, a w ubiegłych 154 gole - w obu dało mu to piąte miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników PGNiG Superligi.

Co ciekawe, w obu sezonach nie opuścił żadnego meczu swojego zespołu! W tegorocznych rozgrywkach też zdobywa najwięcej bramek dla ekipy z Lubina - odpowiednio 7 z Gwardią Opole oraz 8 z Górnikiem Zabrze.

- Już teraz to wiodąca postać mojej drużyny. Jest bardzo skuteczny w ataku pozycyjnym, wykorzystuje swoje szanse nawet z trudnych pozycji. Jego zalety to też szybkość, dobry start do kontrataków plus wykonywanie rzutów karnych. To wszechstronny zawodnik i mam z niego wiele pociechy - chwali Dariusz Bobrek, trener Zagłębia.

Kogo przypomina swoją grą i czy ma szansę zrobić karierę na miarę, dajmy na to, znakomitego Manuela Strleka? - To całkiem inny zawodnik niż Strlek, bo jest od Chorwata trochę wyższy i jeszcze nie ta klasa. Mam jednak nadzieję, że Gumiński będzie jedyny w swoim rodzaju i w niedalekiej przyszłości trafi do czołowej drużyny w Polsce lub Europie - dodaje Bobrek.

Gumiński występował już w młodzieżowej reprezentacji Polski oraz kadrze B. - To już teraz jest jeden z najlepszych skrzydłowych w kraju. Nic zatem dziwnego, że trenerzy reprezentacji biorą go pod uwagę pod kątem składu na mistrzostwa Europy w 2016 roku - dodaje szkoleniowiec Zagłębia Lubin.

Dotychczas największymi sukcesami Wojciecha Gumińskiego są czwarte miejsce na mistrzostwach świata Szkół Mistrzostwa Sportowego we Francji oraz trzecia pozycja na mistrzostwach Polski juniorów młodszych. Z Zagłębiem nie osiągnął nic, bo jego drużyna w poprzednich sezonach spisywała się słabiutko.

Jakim prywatnie Gumiński jest człowiekiem? - Bardzo bezpośredni (śmiech), mam z nim dobry kontakt. Jest też lubiany przez kolegów z drużyny - opowiada Dariusz Bobrek.