Sport.pl

9-krotny mistrz Niemiec, prężące się Dinamo i... czyli obsada Galeria Echo Kielce Cup

Wielokrotny mistrz Niemiec Frisch Auf Goppingen oraz najlepsze drużyny Słowacji - Tatran Preszow - i Białorusi - Dinamo Mińsk - zagrają w tegorocznej edycji Galeria Echo Kielce Cup. Turniej odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia (1-3).
Niemiecki zespół to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w Bundeslidze. Aż dziewięć razy sięgała po mistrzostwo swojego kraju. Więcej tytułów mają tylko VFL Gummersbach (12) oraz THW Kiel (18). W ostatnim sezonie spisała się jednak słabo, bo zajęła dopiero jedenastą pozycję. Zdecydowanie lepiej Goppingen radził sobie na arenie europejskiej. Wygrał rozgrywki Pucharu EHF, broniąc tym samym trofeum wywalczone przed rokiem. Działacze zakontraktowali już transfer jednego z najlepszych zawodników niedawnego Final Four Ligi Mistrzów - Michaela Krausa z HSV Hamburg, a z Füchse Berlin przyjdzie kołowy Jewgienij Piewnow.

Mocny skład ma też Dinamo Mińsk. Mistrz Białorusi w ubiegłym sezonie dobrze radził sobie w Champions League. W fazie grupowej zajął trzecią pozycję - wyprzedziły go tylko Füchse oraz hiszpańska potęga FC Barcelona. W II rundzie Dinamo zmierzył się z Metalurgiem Skopje. Dwumecz z Macedończykami przegrał po wyrównanych spotkaniach - 23:26 i 22:24. By w przyszłym sezonie spisać się jeszcze lepiej (najpierw muszą jednak wygrać turniej kwalifikacyjny), w Dinamo dokonano już kilka ciekawych transferów - m.in. przychodzą chorwacki lewoskrzydłowy Ivan Nincević, hiszpański rozgrywający Mikel Agguirzezabalaga czy też duet słoweńskich kadrowiczów: Dean Bombac i Uros Bundaldo. Ich rodak Boris Denić będzie nowym szkoleniowcem zespołu.

Tuż przed rozpoczęciem ubiegłego sezonu Dinamo przyjechało do Kielc na dwa sparingi. Oba gospodarze wygrali minimalnie 32:31 i 33:30.

Stawkę Galeria Echo Kielce Cup uzupełni już niemal stały bywalec turnieju - Tatran Preszow (w Kielcach był w ubiegłym roku, a wcześniej dwa razy). Słowacy osiem razy zdobywali mistrzostwo kraju, a czternaście - puchar. W ubiegłym sezonie nie grali w Lidze Mistrzów, bo przegrali turniej kwalifikacyjny w rumuńskiej Constancie, a w Seha League zajęli piątą pozycję.

W związku z tym, że turniej w Hali Legionów odbędzie się wcześniej niż zwykle podopieczni Bogdana Wenty przyspieszyli początek przygotowań do nowego sezonu. Pierwotnie pierwszy trening miał się odbyć w czwartek 25 lipca, a teraz wyznaczono go na poniedziałek 22 lipca.

Więcej o: