Polacy wygrywają z Ukrainą. Klasa Szmala, reszta z Vive słabiej

Sławomir Szmal był najlepszym zawodnikiem z Vive Targi Kielce w wygranym meczu reprezentacji Polski z Ukrainą 27:22 na koniec eliminacji do mistrzostw Europy
Popularny "Kasa" podobnie jak w ostatnim pojedynku z Holandią wyszedł w podstawowym składzie. Tym razem bronił przez całe 60 minut, jego zmiennik Marcin Wichary ani razu nie pojawił się na parkiecie. W pierwszej połowie kapitan biało-czerwonych spisywał się bardzo dobrze - obronił osiem z piętnastu rzutów rywali (53,3 procent skuteczności). W drugiej części spisywał się już nieco słabiej - obronił siedem rzutów (w tym rzut karny) na 22 próby rywali. Mecz zakończył z 40-procentową skutecznością.

Jego dwaj koledzy z Vive Targi Kielce Karol Bielecki i Piotr Grabarczyk spisali się słabo. Ten pierwszy grał nieco ponad 20 minut - zdobył jedną bramkę, ale miał też dwie straty. Natomiast "Grabar" wyróżnił się tylko szybkimi dwiema karami minutowymi. Pierwszą otrzymał już po niecałych 180 sekundach za brutalny faul. Drugą w 24. minucie. W drugiej części dowodzona przez niego defensywa spisywała się słabiutko, choć akurat kołowy rywali był dobrze pilnowany.

Czwarty z kielczan - Piotr Chrapkowski, który zastąpił narzekającego na problemy z mięśniem czworogłowym uda Tomasza Rosińskiego, był w meczowej "16", ale nie wyszedł na parkiet.

Polacy słabo rozpoczęli mecz, a rywale wykorzystywali ich błędy. Po kilku minutach był remis 6:6, ale od tego momentu podopieczni Michaela Bieglera zaczęli dyktować warunki gry. W 27. minucie po dwóch trafieniach z rzędu wybranego potem na MVP meczu Michała Kubisztala prowadzili 13:7. Drugą połowę też zaczęli słabiej i ambitni goście w 56. minucie zmniejszyli straty zaledwie do dwóch trafień 22:24.

Polska - Ukraina 27:22 (13:7)

Polska: Szmal - Kubisztal 6, Kuchczyński 5 (2), Wiśniewski 4, B. Jurecki 3, Jaszka 3, Podsiadło 2, Orzechowski 2, Szyba 1, Bielecki 1, Krajewski, Syprzak, Daszek.

Inny wynik grupy 5: Szwecja - Holandia 34:23 (15:10)

Tabela:

1. Szwecja610174:141
2. Polska610162:133
3. Holandia62150:181
4. Ukraina62137:168
Dwie pierwsze drużyny: Szwecja i Polska awansowały na mistrzostwa Europy w Danii