Co słychać u grupowych rywali Vive w LM: Gorenje mocno się zmienia

Ciąg dalszy wielkich roszad, ale już na nowy sezon w ekipie mistrza Słowenii. Raport o pozostałych rywalach Vive Targi Kielce (z wyjątkiem Chambery).
Wicemistrzowie Francji - jak już informowaliśmy próbę generalną przed przyjazdem do Kielc oblali. W meczu ligowym przegrali aż dziewięcioma bramkami z walczącym o utrzymanie Ivry.

Gorenje Velenje (drugi mecz 23.02 o godz. 16.30 na Słowenii)

Trwa przebudowa mistrza Słowenii (i głównego kandydata do złotej powtórki) przed nowym sezonem Ligi Mistrzów. Po zapowiedziach odejść (Jure Dolenec i Matej Gaber do Montpellier, Fahrudin Melić do PSG, Marko Bezjak do Magdeburga) przyszła kolej na wzmocnienia. Po najlepszym strzelcu ligi słoweńskiej, 22-letnim prawoskrzydłowym Jerneju Papezu, podpisanie umów z Gorenje ogłosili 23-letni bracia bliźniacy Bośniacy Benjamin i Senjamin Burić. W duecie (grają tak przez całą karierę) przeszli z Boraca Banja Luka. Obaj to kadrowicze - Benjamin jest bramkarzem (jeden z najlepszych zawodników na tej pozycji w ostatnich dwóch sezonach w Lidze Regionalnej), a Senjamin kołowym. Ten drugi jako obrotowy zmieni 30-letniego Dino Bajrama, który przez następne dwa sezony będzie grał w Szwajcarii w Pfadi Winthertur.

W starym składzie Gorenje wygrało w lidze po raz 19. Mimo że przed Ligą Mistrzów oszczędzany był bramkarz Ivan Gajić, a ciągle z urazem zmaga się lewoskrzydłowy Niko Medved, piąte w lidze Trimo Trebnje bez szans. Już po kwadransie drugiej połowy mistrzowie wygrywali w jego hali ośmioma bramkami (17:25).

Trimo Trebnje - Gorenje Velenje 24:37 (11:16)

Gorenje: Taletović - Dolenec 8, Melić 6, Bezjak 5, Cehte 4, Cingesar 2, Gaber 2, Dobelsek 2, Gams 1, Bajram 1, Dujmović 1, Pucelj, Golcar.

Czołówka Prvej Ligi

1. Gorenje Velenje2038689:509
2. Celje Pivovarna Lasko2035602:440
3. Cimos Koper1928618:517
4. Maribor Branik1928609:530
Bjerringbro-Silkeborg

Pierwsza wygrana wicemistrzów Danii w tym roku, i to przed arcyważnym starciem w Lidze Mistrzów (o miejsce w Top 16 u siebie z Gorenje Velenje). W środowym spotkaniu z niewygodnym, szóstym w lidze Arhus Silkeborg skorzystał ze sprawdzonych sposobów. Po pierwsze, dobra obrona i postawa w bramce Jannicka Greena (46 proc. skuteczności interwencji), a po drugie, bardzo dobra dyspozycja w ataku - szczególnie w drugiej połowie - młodego lidera tej ekipy, rozgrywającego Rasmusa Lauge. Skromna przewaga z pierwszej odsłony urosła po przerwie do ośmiu goli (28:20).

Bjerringbro-Silkeborg - Arhus 29:23 (15:14)

Bramki dla Silkeborga: Mortensen 6, Lauge 5, N. Nielsen 3, Kirkegaard 3, Toft Hansen 3, Jorgensen 3, Jakobsen 2, Kristiansen 2, M. Nielsen 2.

Czołówka DHF Handbold Liga

1. KIF Kolding Kopenhaga2035571:467
2. Bjerringbro-Silkeborg2033540:480
3. Skjern Handbold1930562:465
4. Team Tvis Holstebro2027539:501
Metalurg Skopje

Podopieczni Lino Cervara jak poprzednio przed ważnymi meczami starają się odpoczywać (następny mecz w Lidze Regionalnej trzeciego w rozgrywkach Metalurga z ostatnim w SEHA serbskim Sloga Doboj w środę) i nie grać. Tym bardziej że po porażce z Gorenje Velenje wiedzą, że już nie wszystko w walce o drugie miejsce w grupie C z Gorenje Velenje zależy od nich samych. Jak odnotowała oficjalna strona internetowa mistrza Macedonii, decydujący powinien okazać się mecz ostatniej kolejki LM Słoweńców z Vive Targi Kielce. I jak się okazuje, wieści o kłopotach kadrowych kielczan dotarły także na Bałkany - Macedończycy wspominają, że mistrzowie Polski będą w tym ważnym dla nich pojedynku grać bez Ivana Cupicia, Manuela Strleka i Denisa Bunticia. O Tomaszu Rosińskim jakoś zapomniano...

St. Petersburg

"Byliśmy bliscy cudu sportowego" - tak w Petersburgu wracają do przegranego 29:30 pojedynku Ligi Mistrzów z Vive Targi Kielce w Hali Legionów. Chętnie przypominana jest także seria 8:0 gości w drugiej połowie. "Losy meczu odwróciły się o 180 stopni, tak wielkie nazwisko jak Sławomir Szmal został zmuszone do wyjmowania piłki z siatki regularnie" - podkreśla strona oficjalna. Dlatego też wicemistrz Rosji mimo odpadnięcia z rywalizacji o najlepszą 16 LM nie jest całkiem rozczarowany: "Mimo porażki pozostawiliśmy po sobie pozytywne wrażenie".

Tak jak Macedończycy, których ekipa Dimitrija Torgowanowa gości w sobotę w podmoskiewskim Czechowie, Rosjanie nie grali między spotkaniami w LM na krajowym podwórku. Choć mają dwa mecze mniej niż większość rywali i mogliby wskoczyć z czwartego nawet na drugie miejsce w Super Lidze.