Korona zagra jednak częściej. Reforma liga zaakceptowana przez kluby

Kluby ekstraklasy zdecydowały się ostatecznie poprzeć projekt zmian w systemie rozgrywek od nowego sezonu. Zgodnie z pierwotnymi planami piłkarze rozegrają 37 meczów, a po rundzie zasadniczej podzielą się na dwie grupy - mistrzowską i spadkową.
Reforma ekstraklasy zapowiadana była od dłuższego czasu. Miała ona polegać na tym, że po rozegraniu 30 kolejek liga miała zostać podzielona na grupę mistrzowską oraz spadkową, zespoły z miejsc 1.-8. miały walczyć o mistrzostwo, a te z pozycji 9.-16. o utrzymanie. Ponadto dorobek punktowy drużyn miał być podzielony na pół i zaokrąglany do góry. W nowym etapie sezonu każdy z klubów rozegrałby siedem meczów (po jednym z każdym z rywali). Zespoły z miejsc 1.-4. oraz 9.-12. miały mieć cztery spotkania u siebie, natomiast zespoły z miejsc 5.-8. oraz 13.-16. - trzy na swoim stadionie.

Niektóre z klubów nie zgadzały się jednak na taką zmianę, a kością niezgody był pomysł dzielenia punktów. Wówczas zaprotestował Zbigniew Boniek. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wydał oświadczenia, z którego wynikało, że jeżeli nie będzie zgody na podział punktów, to reforma nie wejdzie w życie i nadal sezon będzie trwał 30 kolejek.

We wtorek odbyło się więc spotkanie klubów ekstraklasy, na którym rozmawiano ponownie nad reformą. "Po wyrażeniu opinii przez wszystkie Kluby, podjęto decyzję o zarekomendowaniu do przyjęcia na sezon 2013/2014 formuły rozgrywek "ESA 37" z podziałem punktów po sezonie zasadniczym. Zarząd Ekstraklasy SA przesłał do PZPN rekomendację dotyczącą formuły, terminarza oraz regulaminu rozgrywek na przyszły sezon. Ekstraklasa SA liczy, że zgodnie z zapowiedziami Zarządu PZPN regulamin i terminarz rozgrywek Ekstraklasy na sezon 2013/2014 zostaną zatwierdzone nie później niż do 22 maja" - napisano w specjalnym oświadczeniu. Nowy sezon ekstraklasy rozpocznie się najprawdopodobniej 20 lipca.