Fart startuje ze srebrną Zaksą

Siatkówka. Starciem u siebie z wicemistrzem Polski Zaksą Kędzierzyn-Koźle w pierwszy weekend października zacznie drugi sezon w PlusLidze Fart Kielce. Zmienia się też nieco system rozgrywek.
Po planowanym dwa tygodnie po mistrzostwach Europy otwarciu (1-2 października) z ekipą, do której trafili teraz świetni Francuzi Antonin Rozier i Guillaume Samica oraz dobrze pamiętany z maratonu gier o utrzymanie z Wieluniem Ukrainiec Sierhij Kapelus, kielczanie jeszcze raz przed własną publicznością spotkają się z kolejnym medalistą - "brązową" Asseco Resovią. Potem pierwszy wyjazd do Częstochowy.

Tempo w drugiej części rundy zależeć będzie od reprezentacji Polski. Jeśli biało-czerwoni zdobędą przepustkę do Pucharu Świata (tzn. wygrają ME lub otrzymają dziką kartę) PlusLigę czeka przerwa. Przez to w listopadzie w ogóle nie byłoby meczów ligowych - siatkarze wróciliby 10 grudnia na ósmą kolejkę. Tak przedłużona runda zasadnicza skończyłaby się dopiero w marcu, a w kalendarzu znalazłoby się kilka terminów środowych. Jeśli biało-czerwonych na PŚ zabraknie, liga grać będzie tylko w weekendy, a pierwsza część sezonu skończy się 18 lutego.

Po niej od razu play-off, a nie - jak to było w debiutanckim sezonie Farta - podział w drugiej fazie na pierwszą szóstkę i czwórkę walczącą tylko o rozstawienie przed decydującą częścią rozgrywek. Kielczanie, którzy nie byli zwolennikami tego rozwiązania, na spotkaniu klubów PlusLigi w Warszawie znaleźli poparcie. - Doszliśmy do porozumienia i ostatecznie wszyscy głosowali za likwidacją tej fazy. Większość na nią narzekała, bez niej rozgrywki wydają się bardziej atrakcyjne - mówi Michał Szczukiewicz, dyrektor sportowy Farta.

Do starego play-off (tylko dla kielczan jest on nowością) przechodzi pierwsza ósemka. W nim gra się za każdym razem do trzech zwycięstw. Całe rozgrywki mają się skończyć wcześniej, bo już pod koniec kwietnia.

Nie ustalono do końca, co będzie z dołem tabeli. Wprawdzie przyjęto wiele rozwiązań, które sprzyjać będą za rok otwarciu ligi (zespoły, które spełnią ustalone wymogi, będą grać na najwyższym szczeblu stale), ale nie zamknięto też drogi przed dotychczasowym systemem (najpierw baraż między dziewiątą a dziesiątą drużyną do czterech zwycięstw, potem dla zwycięzcy dogrywka do trzech wygranych z wicemistrzem I ligi). Być może wiążąca decyzja w tej sprawie zapadnie na kolejnym spotkaniu klubów pod koniec czerwca.

Do starej formuły wraca też Puchar Polski. W turnieju finałowym 21 i 22 stycznia zagrają tylko cztery najlepsze drużyny. Wcześniej eliminacje - zespoły z PlusLigi włączą się w 1/8. Ta faza zaplanowana jest na 21 grudnia, natomiast dwumecze w ćwierćfinałach na 4 i 7 stycznia.

Kolejność gier Farta w I rundzie

1. kolejka: Zaksa Kędzierzyn-Koźle (dom);

2. kolejka: Asseco Resovia Rzeszów (d);

3. kolejka: Domex Tytan AZS Częstochowa (wyjazd);

4. kolejka: AZS Politechnika Warszawska (d);

5. kolejka: Delecta Bydgoszcz (w),

6. kolejka: Jastrzębski Węgiel (d);

7. kolejka: AZS UWM Olsztyn (w);

8. kolejka: beniaminek Trefl Gdańsk (w);

9. kolejka: Skra Bełchatów.