Sport.pl

Mały krok do utworzenia zawodowej ligi piłkarzy ręcznych

Utworzenie zawodowej ligi piłkarzy ręcznych już od sezonu 2014/2015 to jedno z najważniejszych ustaleń spotkania prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce z szefami czterech klubów, w tym oczywiście Vive Targi Kielce.
Prezes ZPRP i jednocześnie szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki spotkał się w siedzibie PKOl z prezesami Gaz-System Pogoni Szczecin Pawłem Białym, Górnika Zabrze Bogdanem Kmiecikiem, Orlenu Wisły Płock Robertem Raczkowskim oraz Bertusem Servaasem, szefem Vive Targi Kielce.

O powołaniu zawodowej ligi piłkarzy ręcznych mówi się w Polsce od dawna. Bertus Servass od lat mówi, że dyscyplina ta powinna pójść w ślady piłki nożnej i siatkówki. Temat wrócił po inauguracji rozgrywek PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, gdy w Piotrkowie Trybunalskim w meczu przeciwko Piotrkowianinowi kielczanie wystąpili bez wymaganego przez związek logo tytularnego sponsora rozgrywek.

- Za zdobycie ostatniego mistrzostwa Polski dostaliśmy od związku 100 tys. zł, za Puchar Polski 50 tys. Klubowa licencja na nowy sezon kosztuje nas 42 tys. A teraz jeszcze mam oddać tyle miejsca na bandach reklamowych - mówił nam wówczas prezes Vive Targi Kielce.

Sytuację mogłoby rozwiązać powołanie ligi zawodowej. - Kluby jakoś się do tego nie kwapią - mówił nam we wrześni Bogusław Trojan, komisarz Ligi. - Byliśmy lojalni w stosunku do ZPRP, który od dawna twierdził, że idzie w tym kierunku - odpowiadał mu Servaas.

Teraz najmocniejsze polskie kluby wzięły sprawy w swoje ręce. Po spotkaniu w PKOl wydano jedynie komunikat, w który czytamy, że "wszystkie uczestniczące strony zainteresowane są utworzeniem ligi zawodowej", a "uczestnicy spotkania reprezentujący kluby deklarują utworzenie zespołu organizacyjnego".

Utworzyć go ma co najmniej siedem klubów, które do końca marca 2014 roku przyjmą struktury Sportowej Spółki Akcyjnej. Mają być one gwarantem utworzenia ligi zawodowej. Zespół ten ma współpracować z ZPRP, by rozgrywki w takiej formie zaczęły funkcjonować już od sezonu 2014/2015.

Podyskutuj także na Facebooku Gazeta.pl Kielce - porozmawiaj z namiWięcej o: